Od czego zacząć realizację aplikacji mobilnej ?

Od czego zacząć realizację aplikacji mobilnej ?

Dziś rano wstałem i w głowie zaświtała mi myśl o świetnej aplikacji mobilnej, która na pewno zawojuje świat. Wstałem szczęśliwy, przeciągnąłem się – szybko zerkając na ocean za oknem mieniący się w blasku słońca. Jak co dzień uciekłem na leżak przy basenie dospać jeszcze trochę, żeby potem przy drinku ustalić szczegóły jej działania i zlecić jak najszybciej jej wykonanie do działu aplikacji mobilnych w Płocku… w Płocku coś mi nie pasowało … no i się kurka wodna obudziłem. Ale pomysł na aplikację mobilną w głowie został.

Pomysł jest i pamiętam go – to sukces – trzeba od razu zapisać 😊, bo za chwilę szybki prysznic, płatki z mlekiem w pośpiechu i do pracy – jak zapomnę to tak do końca życia. Nie mogę zapomnieć.

Specyfikacja aplikacji mobilnej… albo brief aplikacji mobilnej

Na wstępie ważne, zacznij sobie notować co tam byś chciał, żeby w aplikacji mobilnej było – w punktach, krótkich uwagach – obojętnie. Bez fachowego języka, bez technicznych szczegółów. Nie zajmuj się szczegółami technicznymi – to się dogra później w produkcji. Teraz ważne jest, jakie aplikacje mobilne mają funkcjonalności. Czy mają mieć logowanie, czy nie, czy będą płatności i za co? A może wszystko za darmo, ale sama aplikacja mobilna płatna ?

W specyfikacji i tak nie opiszesz wszystkiego co trzeba, żeby to profesjonalnie zrobić musisz posiadać wiedzę specjalistyczną – ale to nie jest wymagane. Przyjazna firma pomoże przebrnąć ten etap i wesprze Cię – chociażby wybór technologii, trochę tego jest i nawet nie będę próbował teraz zanudzać jaka aplikacja mobilna na czym powinna być postawiona. Tu podpowiedzą specjaliści w zależności co chcesz otrzymać, ile zapłacić…

Spróbuj wybiec dalej, co byś chciał mieć jakbyś ściągnął taką aplikację, pomyśl tak bez aspektu – nie to za drogie będzie, to zrobimy potem jak się rozkręci… jak nie zrobisz fajnej, w pełni funkcjonalnej aplikacji mobilnej od razu – to się nie rozkręci.

Specyfikacja aplikacji mobilnej na ios i android

Na co zwrócić uwagę na wstępie planując aplikacje mobilne:

Jest kilka zasad podstawowych:

  • pamiętaj, że użytkownicy aplikacji mobilnych to nie tylko użytkownicy smartfonów, są chociażby tablety, smartwatche no i telewizory … co może być ważne dla Ciebie pomyśl. Nie ograniczaj, na wstępie zły wybór zwiększa prawdopodobieństwo klapy. Nie podejrzewam, że zdecydujesz się na książkę kucharską dedykowaną na zegarek, albo rozkład autobusów na telewizor – natomiast są subtelniejsze różnice, które należy przemyśleć i wcale nie takie oczywiste – to, że Ty nie masz smartwatcha nie oznacza, że użytkownicy tacy nie instalują aplikacji i nie korzystają z nich, albo, że w ogóle ich nie ma 😊. Czasem warto uwzględnić specjalne wersje dedykowane na konkretne rodzaje urządzeń.
  • platformy obowiązkowo iOS i Android, jeżeli usłyszysz, że wystarczy jedna na początek – od razu uciekaj, nie tędy droga.
  • W zależności od pomysłu i sensu aplikacji mobilnej nie ograniczaj zasięgów – rób od razu dla całego świata, zadbaj o wersje odpalane w podstawowym oraz przynajmniej języku angielskim. Oczywiście w zależności od celu i rodzaju aplikacji, wersja językowa stwarza dodatkowe możliwości.
  • Skup się na jakości, sama reklama nie zapewni sukcesu – ruch niskiej jakości nie generuje spodziewanych zysków i nie będzie poleceń, tak ważnych i mających decydujący wpływ na ostateczny sukces.
  • chcąc osiągnąć sukces na wszystkich płaszczyznach wybierz co jest ważne dla Ciebie i zrób z tego atut – czym prostsza obsługa – tym lepiej. Przynajmniej na początku istnienia aplikacji mobilnej, w następnych etapach rozwój i tak będzie wymuszany przez użytkowników 😊.
planowanie aplikacji mobilnej w płocku

Kila słów podsumowania, jak planować przygotowanie aplikacji mobilnej

Mam nadzieje, że te kilkanaście słów rzuca trochę światła, na jakby nie było skomplikowany proces tworzenia aplikacji. Nie jest to szybki proces, nie jest prosty – niemniej im lepiej się do niego przygotujesz, tym lepiej ułoży się współpraca przy tworzeniu samej specyfikacji wykonawczej.

Spróbuj wszystko na spokojnie przemyśleć, poukładaj i unikaj nieprzemyślanych zwrotów akcji typu – nie da się tak zrobić, no trudno to nie róbmy tego, albo to zróbmy jak uważacie … Tak nie polecam, pamiętaj, że prawie wszystko się da … kwestia technologii, czasu, ewentualnie wiedzy no i z tego wynika oczywiście ewentualny koszt. Dlatego robi się takie specyfikacje, żeby unikać przykrych niespodzianek i niedomówień, gdyż mogą one wpłynąć na całokształt aplikacji mobilnej i jej użyteczność.

birief planowanie aplikacji